Esetbejelentő – Etikai és Compliance Vonal

Tiszakécske Város Önkormányzata, a Tiszakécskei Polgármesteri Hivatal és a kapcsolódó költségvetési szervek a 2/2024. (XII.20.) polgármesteri és jegyzői együttes utasításban foglaltak szerint visszaélés bejelentő rendszert működtet. A bejelentő rendszert Tiszakécske Város Önkormányzata üzemelteti. A biztosított bejelentési csatornán (az úgynevezett Etikai és Compliance Vonalon) keresztül valamely jogszabályba vagy a költségvetési szervek etikai kódexében foglaltakba ütköző (vagy feltételezetten ütköző) normasértésről, mint elfogadhatatlan magatartásról bárki bejelentést tehet.

A bejelentés módja lehet:
1. az esetbejelentő rendszeren keresztül (lásd lentebbi űrlap);
2. az esetbejelento@tiszakecske.hu email címen;
3. személyesen a belső kontroll felelősnél egyeztetett időpontban;
4. postai úton a belső kontroll felelőshöz címzett levélben.

A belső kontroll koordinátor elérhetőségei:
6060 Tiszakécske, Kőrösi út 2.
esetbejelento@tiszakecske.hu

Névtelen (anonim) bejelentésre is van lehetőség, az nem akadálya az eljárás lefolytatásának, ez esetben semmilyen módon nem történik a bejelentő azonosítása, ugyanakkor a kétoldalú kommunikáció hiányával hiánypótlásra, további (a vizsgálattal kapcsolatos) információk kérésére nincs lehetőség.
A bejelentés nyelve: magyar.


ESETBEJELENTŐ KÉRDŐÍV ELÉRHETŐSÉGE:
https://forms.gle/gyJjmppqP7fxMJ5B8



A Jogsértés jellege lehet:
Korrupció/megvesztegetés:
Más személy tevésben vagy mulasztásban megnyilvánuló magatartásának kereskedelmi előnyök megszerzése céljából történő befolyásolása valamilyen előny nyújtásával, felkínálásával, ígéretével, elfogadásával vagy közvetítésével.
– Aktív megvesztegetés: Vagyoni vagy más jellegű előny felkínálása, ígérete vagy biztosítása más személynek az érintett személy releváns munkaköri kötelezettség-szegésének elérése vagy díjazása érdekében.
– Passzív megvesztegetés: Vagyoni vagy más jellegű előny kérése vagy elfogadása valamely meghatározó munkaköri kötelezettség megszegése érdekében, annak ellentételezéseként.

Ajándék/megvendégelés:
A mások által adott ajándék, illetve szórakozási lehetőség biztosítása és elfogadása akkor elfogadható, ha erre alkalmi jelleggel és a szokásoknak megfelelően kerül sor, az üzleti/hivatali kapcsolat fenntartásához szükséges és nem haladja meg az Etikai kódexben meghatározott értékhatárt. Amennyiben értéke meghaladja a helyi szinten meghatározott értékhatárt, úgy be kell jelenteni a belső kontroll megbízottnak is. Az ajándékozással, illetve az utazáshoz, szálláshoz, szórakozási lehetőségekhez, vendéglátáshoz és szponzoráláshoz hasonló ösztönzők biztosításával kapcsolatos további rendelkezéseket az Etikai kódexben és a korrupcióellenes irányelvekben találhatja meg.

Szervezeti integritást sértő esemény bejelentése:
Szervezeti integritást sértő minden olyan esemény, amely az Önkormányzat/hivatal/intézmény vonatkozó jogszabályoktól, valamint az Önkormányzat/hivatal/intézmény vezetői által meghatározott szervezeti  célkitűzésektől, értékektől és elvektől, és az azoknak megfelelő működéstől eltér.

Információkezelés:
Az Önkormányzat/hivatal/intézménnyel kapcsolatos bizalmas információk egyéb üzleti vagy magáncélra semmiféleképpen nem használhatók fel. A vezetés előzetes hozzájárulása vagy a bizalmas információkra vonatkozó megállapodás, illetve titoktartási megállapodás eltérő rendelkezése hiányában a köztisztviselők/közalkalmazottak/munkavállalók nem tárhatnak fel bizalmas információkat az Önkormányzat/hivatal/intézményhez nem tartozó személyek előtt, a munkavállalók nem tárgyalhatnak ki bizalmas információkat nyilvános helyen, az interneten (pl. Facebook, Instagram), valamint olyan más helyen, ahol kívülállók észrevétlenül megszerezhetik ezeket az információkat.
 -Az Önkormányzat/hivatal/intézmény tiszteletben tartja és védi a szellemi tulajdonhoz kötődő olyan jogokat, mint amilyenek a szerzői jogok, a szabadalmi és az áruvédjegyre vonatkozó jogok, egyúttal azonban elvárja saját jogainak ehhez hasonló védelmét is. Az Önkormányzat/hivatal/intézmény tulajdonát képezi minden olyan találmány, amit az Önkormányzat/hivatal/intézmény végzett munka során és ennek következtében találtak fel. Be kell tartani a jogi előírásokat.
-Büntetőjogi szankciót is vonhat maga után a meg nem engedett adatgyűjtés, az adatkezelő rendszerbe való jogosulatlan adatbevitel, valamint az adatkezelő rendszerben tárolt adatok megsemmisítése vagy rendeltetésétől eltérő célú használata.

Nem megfelelő munkahelyi magatartás:
Egyenlő esélyek: Minden egyes köztisztviselő/közalkalmazott/munkavállalóval azonos módon kell bánni és részükre azonos lehetőségeteket kell biztosítani a köztisztviselői jogviszony/közalkalmazotti jogviszony/munkaviszony minden egyes állomásán, nemre, korra, vallásra, fajra, bőrszínre, szexuális beállítódásra, etnikai vagy nemzeti hovatartozásra vagy fogyatékosságra tekintet nélkül.
Zéró tolerancia a zaklatással, illetve a bántalmazással szemben: Az Önkormányzat költségvetési szervei számára elfogadhatatlan a megfélemlítésben, rosszindulatú magatartásban vagy ellenséges munkakörnyezet alakításában megnyilvánuló zaklatás bármely formája. Nem tűrjük a verbális vagy a fizikai bántalmazást.
Alkohol és kábítószer: Munka közben tilos alkoholt vagy kábítószer használni.
Sikkasztás / lopás / csalás: Minden esetben az Önkormányzat/hivatal/intézmény vagyonvesztésével jár, más szóval károkat okoz a vállalatnak (veszteség), az elkövető vagy kívülálló személy pedig jogalap nélkül gazdagodik.